تبلیغات
صدای ملکوت - نقش روحانیت در پیروزی انقلاب اسلامی در اندیشه شهیدبهشتی
نقش روحانیت در پیروزی انقلاب اسلامی در اندیشه شهیدبهشتی
شهید بهشتی در باره روحانیت و معیار ارزشی كه برای روحانیت در نظر داشتند فرمایشات گرانمایه متعددی از خود به جا گذاشته اند ایشان در جایی بیان كرده اند : « در فرهنگ ما , روحانیت یعنی علما , صاحب علم و تقوا كه توانایی الگو بودن در اندیشه اصیل و عمل اسلامی برای جامعه را داشته باشد » , یعنی اگر یك روحانی علم نداشته باشد یا اهل علم نباشد و توانایی این را نداشته باشد كه الگو برای اندیشه اصیل و عمل اسلامی برای جامعه باشد. این آن روحانی مطلوب نیست . روحانی آن كسی است كه در اندیشه و عمل و تعهد بتواند برای مردم الگوی اندیشه و عمل باشد.

 جمله دیگر ایشان این است « روحانیت در برخورد با مسائل و افكار گوناگون اجتماعی و صاحبان اندیشه ها دو گونه برخورد باید داشته باشند , جاذبه و دافعه , این جاذبه و دافعه دقیقا باید به جای خودش به كار رود و كسانیكه فقط دفع می كنند , اینها خیلی كج سلیقه هستند و همانطور كسانیكه همه را جذب می كنند , آنها كسانی هستند كه التقاطی فكر می كنند. اسلام , خود مكتبی است كه دارای هر دو بعد جاذبه و دافعه می باشد , انذار دارد , تبشیر هم دارد . (1)

 شهید مظلوم آیت الله بهشتی همچنین درباره نقش روحانیت در پیروزی انقلاب اسلامی معتقد بودند كه در دوران انقلاب اسلامی و در دوران ممتد بین سال 1341 تا حال , به تدریج روحانیون وارد میدان شده اند , عده ای پیشتاز بودند و زودتر وارد شدند. عده ای به دنبال آنها وارد شدند و در سال 1357 هم بیشتر مساجد ما پایگاه رزم و نبرد بود . مردم آنجا دور هم جمع می شدند. روحانی و روحانیت دوشادوش مردم كار و حركت و فعالیت داشت . در سال 1357 به خصوص از ماه رمضان به بعد حضور روحانیون با مردم در صحنه های نبرد روز به روز گسترده می شود .
ادامه مــطلب
+ نوشته شـــده در دوشنبه 7 بهمن 1392ساعــت09:30 ق.ظ تــوسط عظیم جان آبادی | نظرات ()
طبقه بندی: جایگاه روحانیت و رهبری دینی در پیروزی انقلاب اسلامی،