تبلیغات
صدای ملکوت - امام خمینی از تولد تا مرگ
امام خمینی از تولد تا مرگ


سیّد روح الله مصطفوی موسوی خمینی (مشهور به امام خمینى) در روز 30 شهریـور 1281 خورشیدی، برابر با 21 سپتامپر 1902 میلادى و مصادف با 20 جمادى الثانى 1320 هجرى قمرى در شهرستان خمین از توابع استان مركزى ایران در خانواده اى اهل علـم و هجرت و جهاد و در خـانـدانـى از سلاله زهـراى اطـهـر سلام الله علیها, روح الـلـه المـوسـوى الخمینـى پـاى بـر خـاكدان طبیعت نهاد.

امام خمینی

روح‌الله در پنج‌ماهگی، پدرش را از دست داد و در نتیجه وظیفه‌ی سرپرستی و تربیت او به دست مادرش هاجر، عمه‌اش صاحبه و نیز دایه‌اش، ننه‌خاور افتاد.

امام خمینی

روح‌الله در کودکی به وضوح از کودکان هم‌سن‌وسال خود خاص‌تر به نظر می رسید.

امام خمینی

امام در دوران کودکی(نفرسمت راست)

نـوروز 1300 هـجـری شمسـی، مـطابق بـا رجب المـرجب 1340 هجـری قمـری  امام خمینی نیز رهـسپار حـوزه علمیه قـم گردید و به سرعت مراحل تحصیلات تکمیلی علوم حـوزوی را نزد اسـاتید حـوزه قـم طـی کرد.

امام خمینی

روح‌الله در سن 19 سالگی و در ضمن تحصیل، در مراسم بزرگداشت سید محمد طباطبایی ، اولین خطابه‌ی خود را قرائت کرد و تحسین همگان را برانگیخت. این خطابه در واقع یک بیانیه‌ی سیاسی بود که در آن او به قدردانی و تمجید از سید محمد طباطبایی پرداخته بود.

امام خمینی

قم برای خمینی علاوه بر این‌که فرصت مناسبی برای تحصیل و افزایش درجات علمی محسوب می‌شد، موقعیت مناسبی بود تا بتواند با بزرگان دیگر هم ارتباط برقرار کند. یکی از کسانی که خمینی در قم با آن‌ها ملاقات کرد،سید حسن مدرس بود.

امام خمینی

روح‌الله در سال 1308 هجری شمسی با خدیجه ثقفی معروف به «قدس ایران» دختر محمد ثقفی تهرانی ازدواج کرد.

امام خمینی

از ازدواج روح الله و خدیجه ثقفی در سال 1308 خورشیدی، دو پسر و سه دختر بجا ماندند؛مصطفی (متولد 1309 ش)، احمد(متولد1324ش) ،زهرا،فریده و صدیقه.

امام خمینیامام خمینی

                                                   سید مصطفی                                              سیداحمد

    

امام از لحاظ دینی بی نظیر بود ،نقل می کنند در روزهایی که امام خمینی (ره)در بیمارستان تحت معالجه و عمل جراحی بودند و زیر دستگاه اکسیژن قرار داشتند، نماز ظهر و عصر آن روز را به همان وضع ادا نمودند و حتی در آن حال، نماز شب خود را نیز ترک نکردند.

امام خمینی

آیت الله خمینی (ره) در عین داشتن صلابت و صراحت، پدری مهربان و دل سوز و یاری امین برای اطرافیان و آشنایان و به خصوص کودکان نیز بودند.

امام خمینیامام خمینی

آینده نگری و عاقبت اندیشی در امور، از ویژگی های شخصیتی امام خمینی (ره)به شمار می رفت که همواره به آن توجه وافری داشتند. ایشان در جایی فرموده بودند: « در این مبارزه، بذری را که الان می کاریم، ممکن است پنجاه سال دیگر به نتیجه برسد.»

امام خمینی

سید روح‌الله خمینی بدنبال بروز مشکل دستگاه گوارش در 28 اردیبهشت 1368 از روز 2 خرداد تحت عمل پزشکی قرار گرفت.

امام خمینی

دنبال مشکل اساسی که در ساعت سه بعد ظهر 13 خرداد در روند بیماری وی بوجود آمده بود و طی اعلامیه‌ای در ساعت 8ونیم به اطلاع عموم مردم رسید، وی در شامگاه شنبه، ساعت 22 و 20 دقیقه13خردادسال 1368 برابر با 24 شوال 1409 قمری در 87 سالگی درگذشت.

امام خمینی

مراسم تشییع وی در روز 16 خرداد با حضور بیش از یک میلیون نفر بر‌گزار شد. و در همانروز دربهشت زهرای تهران دفن گردید.

امام خمینی
ادامه مــطلب
+ نوشته شـــده در چهارشنبه 23 بهمن 1392ساعــت09:25 ق.ظ تــوسط عظیم جان آبادی | نظرات ()
طبقه بندی: دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران،