تبلیغات
صدای ملکوت - ماسه سیاسی و اقتصادی؛چراوچگونه؟
ماسه سیاسی و اقتصادی؛چراوچگونه؟
رهبر معظم انقلاب، به رسم سال های گذشته برای هر سال بر اساس افق چشم انداز نظام، فرمان و هدف میان مدتی را برای هدایت و رهبری مسئولان به منظور توجه و پرداخت بیشتر به آن مسئله انتخاب می کنند . از این رو، نامگذاری سال 1392 از سوی حضرت آیت الله خامنه ای به نام ” سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی ” در دهه پیشرفت و عدالت نشان از حرکت رو به جلوی ملت ایران در سال گذشته بویژه در مواجهه اقتصادی و سیاسی با جهان استکبار، چشم انداز امیدوارانه و همراه با پیشرفت، تحرک و ورزیدگی و حضور جهادی ملت ایران در عرصه های سیاسی و اقتصادی در سال جاری بوده که همه اقشار مختلف مردم و به ویژه مسئولان و مدیران ارشد نظام را موظف می کند، با بهره‌گیری از تمامی امكانات مادی و معنوی، راه‌های میان بر را برای توسعه همه جانبه کشورمان در پیش بگیرند.

بر این اساس، باید توجه داشته باشیم نامگذاری همه سال‌ها از سوی مقام معظم رهبری بر اساس نیاز روز جامعه كشورمان تعیین می‌شود و ایشان به ویژه در دهه اخیر در پیام های نوروزی خود بر مسئله اقتصاد و سیاست تأکید ویژه ای داشته اند. بطوری که حضرت آیت الله خامنه ای سال 80 را سال« اقتدار ملی و اشتغال آفرینی »، سال 81 را سال« عزت و افتخار حسینی»، سال 82 را سال « نهضت خدمت‌گذاری»، سال 83 را سال « پاسخگویی سه قوه به ملت ایران»، سال 84 را سال « همبستگی و مشارکت عمومی»، سال 85 را سال « پیامبر اعظم (ص)»، سال 86 را سال « اتحاد ملی و انسجام اسلامی»، سال 87 را سال «نوآوری و شكوفایی»، سال 88 را سال «اصلاح الگوی مصرف»، سال 89 را سال «همت مضاعف، كار مضاعف»، سال 90 را سال «جهاد اقتصادی»، سال 91 را سال «تولید ملی، حمایت از كار و سرمایه ایرانی» و امسال را سال « سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی» نامگذاری كرده‌اند كه شاید در ظاهر بعضی‌ها به ‌عنوان كلیشه شدن نامگذاری سال‌ها به ‌نظر برسد و موجبات تفسیرها و تأویل‌های متفاوتی در پیش رو داشته باشد، ولی نكته مهم این است كه همین عناوین نشان از اهمیتی دارد كه عمل كردن به آنها می‌تواند عاملی در آبادانی و شكوفایی شدن هرچه بیشتر كشور در عرصه‌های مختلف گردد. 

بدینسان،آنچه در این خصوص مهم به‌نظر می‌رسد، اینكه همه دست‌اندركاران نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در جریان باشند كه پیام های نوروزی و نامگذاری سال ها توسط رهبر معظم انقلاب‌، نه تنها نمایشی و تشریفاتی نیستند، بلكه نقشه راه ملت و مسئولان نظام‌ در آن سال نیز می‌باشد.

حال این پرسش مطرح می‌شود، با وجود تأکیدات، فرمایشات و تذکرات رهبری در هر سال، چه ‌قدر مسئولان و دست اندرکاران قوه مجریه، قوه مقننه و اجرایی در پیشبرد برنامه های خود به این مسایل توجه می کنند و فرمان رهبری را در مسیر تحقق آن قرار می دهند؟

در واقع یکی از ویژگی مهم و بارز نامگذاری سال جاری از سوی رهبری، مطرح شدن واژه ای تحت عنوان حماسه در کنار مسایل سیاسی و اقتصادی است که در این راستا مسئولیت همه آحاد ملت ایران و به ویژه مسئولان و دست اندرکاران را در پیگیری رهنمودهای مقام معظم رهبری، سنگین تر کرده است. 

بنابراین، حماسه در معنای لغوی به معنی شدت و صلابت و گاه به معنی شجاعت و حمیت بکار گرفته می شود و همچنین فرآیندی بسیار مهم،کاری افتخار آفرین، دلیرانه و عملی قهرمانانه بوده که توسط دلیران، پهلوانان و بزرگان صورت می گیرد. از این رو، بکارگیری واژه حماسه سیاسی و اقتصادی برای سال 92 توسط مقام معظم رهبری را می توان فرآیندی بسیار مهم و دلیرانه بیان نمود که برای تحقق این امر در پیشبرد اهداف تعالی انقلاب اسلامی، حضور گسترده و حماسی مردم در دو جهت اقتصادی و سیاسی ضروری به نظر می رسد.

ناگفته نماند، حضور حماسی و گسترده مردم در عرصه های مختلف نقطه عطف این انقلاب بوده و می تواند نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را در مقابل همه توطئه دشمنان بیمه نماید که باید این حضور حماسی برای جلوگیری از آسیب های احتمالی دشمنان همچنان ادامه داشته باشد.

به بیان دیگر، به کاربردن واژه حماسه برای شعار سال 92 کنایه از حرکت پرشور، آگانه و با بصیرت مردم در سرنوشت کشورشان است و امیدواریم همه اقشار مختلف مردم، مسئولان، احزاب، جناح ها و... در تحقق این هدف استراتژیک حرکت‌های مهم و قابل توجهی را انجام دهند.

در این راستا بوده که مقام معظم رهبری در سال جاری دو تکلیف مهم را برای نظام مشخص کرده‌اند، یکی بحث حماسه سیاسی است که حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در نخستین روز از سال 1392 ، در جمع گسترده و پرشور هزاران نفر از زائران و مجاوران حرم مطهر حضرت علی بن موسی الرضا سلام ا...  علیهما در سخنان بسیار مهمی ضمن رو کردن تمام دسیسه های دشمنان علیه ملت ایران و به ویژه در عرصه سیاسی، ایجاد تردید در ملت ایران و جدائی آنان از نظام اسلامی، تلاش برای منزوی کردن نظام اسلامی و کوشش برای کاهش نفوذ و قدرت منطقه ای جمهوری اسلامی ایران را از جمله اقدامات خصمانه بدخواهان ملت ایران در عرصه سیاسی بیان کردند که برگزاری اجلاس سران عدم تعهد در تهران با حضور سران و مسئولان بلند پایه جنبش عدم تعهد و تحسین ایران بدلیل پیشرفتهای شگرف علمی و فناوری و اقتصادی، حضور متراکم و پرشور و شوق مردم در راهپیمائی 22 بهمن و ابراز احساسات آنان به اسلام و انقلاب اسلامی، حضور قدرتمندانه ایران در پشت صحنه ی جنگ هشت روزه غزه و به زانو درآمدن رژیم صهیونیستی در مقابل مبارزان فلسطینی و همچنین اقرار بدخواهان به غیرقابل حل بودن مسائل منطقه ای بدون حضور ایران،  مشت محکمی بر دهان دشمنان بود که تمامی نقشه های آنان را با شکست کامل مواجه کرد. 

آنچه اختصاصا در این زمینه مورد تاکید است اینکه، نمود عینی خلق حماسه سیاسی در سال جاری را باید در انتخابات های یازدهمین دوره ریاست جمهوری و چهارمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا مشاهده نمود که به نظر می رسد این دو انتخابات، مثل انتخابات های دیگر سال های گذشته نباشد چرا که نگاه دشمنان نظام اسلامی به انتخابات آتی و میزان مشارکت و حضور مردم بوده، به یقیین منظور رهبری هم از حماسه سیاسی، فراتر از حضور مردم در انتخابات بوده که آن همان حرکت جهادی همه اقشار مردم، احزاب، جناح ها، مسئولان و ...  در راستای تحکیم اهداف تعالی بلند انقلاب و به ویژه پایداری و ایستادگی در جهت تحقق آرمانهای انقلاب، امام راحل و شهدا و همچنین برقراری وحدت میان همه آحاد ملت ایران محقق می شود. چرا که با همدلی، یکپارچگی و وحدت مردم، دولت، مجلس و سایر نهادها و قوای نظام و با تکیه بر دو عنصر ولایتمداری و بصیرت‌افزایی است که می توان در مقابل توطئه دشمنان ایستادگی کرد و بار دیگر در خلق حماسه سیاسی صحنه‌های ماندگاری را خلق نمود.

در همین راستا، بطوری که رهبر انقلاب اسلامی در اوایل سال جدید در جمع هزاران نفر از زائران حرم امام رضا (ع) انتخابات امسال را مظهر حماسه سیاسی، اقتدار نظام اسلامی، مردم سالاری اسلامی، اراده ملی و آبروی نظام برشمردند و بر این باورند که حضور گسترده مردم و شور انتخاباتی علاوه برتامین امنیت کشور، تهدیدهای دشمنان را بی اثر و آنان را نا امید خواهد کرد. و همچنین تاکید می کنندکه انتخابات مخصوص یک جریان و سلیقه خاص سیاسی نیست، بلکه وظیفه و حق همه کسانی که دل در گرو منافع ملی و استقلال کشور دارند ، حضور در انتخابات است .

بر این اساس، بحث حماسه اقتصادی یکی دیگر از مباحث مطرح شده در پیام نوروزی حضرت آیت الله  العظمی خامنه ای (مدظله العالی)، در سال جاری است که ایشان طی نزدیک به یک دهه اخیر بر اهمیت این موضوع و بهبود شرایط اقتصادی کشور، تأکید ویژه ای داشته اند.

در كنار این عوامل نكته مهم دیگر این است كه رهبر معظم انقلاب در 6 سال گذشته یعنی از سال 1387 یك سال قبل از شروع نامگذاری دهه پیشرفت و عدالت، راهبردهای كلان اقتصادی سال را با توجه به عملیاتی نمودن پیشرفت و عدالت در دهه چهارم انقلاب، مطرح نموده و هر سال قطعه‌ای دیگر از این مجموعه به‌هم پیوسته را ارائه نموده است.

از سوی دیگر، به یقیین انتخاب اگاهانه واژه حماسه اقتصادی از سوی رهبر معظم انقلاب نشان دهنده آن است که هنوز فعالیت در بخش اقتصادی و تولید ملی به حد ایده آل نرسیده و باید برای تحقق شعارهای«حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف»، « همت مضاعف، کار مضاعف»، «جهاد اقتصادی»، «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» و «حماسه اقتصادی» بیش از این تلاش و برنامه‌ریزی داشته باشیم.

همان طور که گفته شد، در پیام نوروزی امسال حضرت آیت الله خامنه ای در این راستا نیز تاکید شده است." در عرصه‌ اقتصاد، به تولید ملی باید توجه شود؛ همچنان که در شعار سال گذشته بود. البته کارهائی هم انجام گرفت؛ منتها ترویج تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه‌ی ایرانی، یک مسئله‌ی بلند‌مدت است؛ در یک سال به سرانجام نمی رسد. خوشبختانه در نیمه دوم سال ۹۱ سیاست های تولید ملی تصویب شد و ابلاغ شد ــ یعنی در واقع این كار ریل‌گذاری شد ــ كه بر اساس آن، مجلس و دولت می توانند برنامه‌ریزی كنند و حركت خوبی را آغاز كنند و ان‌شاءالله با همت بلند و با پشتكار پیش بروند."

بنابراین می توان گفت، طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب بخش مهمی از جهاد اقتصادی مسئله‏ تولید ملی است كه اگر ملت با همت، عزم و آگاهی و با همراهی و برنامه‌ریزی درست مسئولان بتواند مشكل تولید داخلی را حل كند، بدون تردید بر چالش‌هایی كه دشمن ایجاد می‌كند غلبه خواهند كرد.

در همین راستا، ناگفته نماند مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر در نامگذاری‌های‌شان برای سال‌ها و همچنین در سخنان خود بارها بر مساله « تحریم‌های دشمن » و «جنگ اقتصادی» كه استکبار جهانی در راستای مقابله با پیشرفت‌های کشورمان در پیش گرفته‌اند، تاكید كرده و راهكارهای مقابله با آن را نیز بارها گوشزد كرده‌اند .

همچنین رهبر معظم انقلاب سال گذشته در دیدار با جمعی از محققان، پژوهشگران، متخصصان و نوآوران در عرصه علم وفناوری و نیز در دیدار با كارگزاران نظام در ماه مبارك رمضان تاکید بر مقوله اقتصاد مقاومتی داشته اند، ایشان معتقدند كه یكی از راه‌های عبور از مقطع حساس و سرنوشت‌ساز كنونی جدی‌گرفتن اقتصاد مقاومتی است. 

نكته مهم دیگر اینكه، تحریم‌های اسكبار جهانی علیه ملت ایران در طول چند دهه اخیر موجب گردیده زیرساخت‌های مناسبی در كشورمان برای تولید ملی فراهم شود و به یقیین در این زمینه حالا این فرصت پیش آمده که ملت ایران با توکل به خداوند متعال و با تیکه بر داشته ها و شناسی ظرفیت های کشورمان، بار دیگر دشمنان اسلام و ایران را ناکام بگذارند.

رهبر انقلاب سال گذشته هم در اجتماع ده‌ها هزار نفری مردم شیروان، نگاه علمی، برنامه‌ریزی مدبرانه و ثبات سیاست‌ها را برای مقابله با هجمه سیاسی و اقتصادی دشمن ضروری بیان كردند و از مسئولان نظام خواستند، اجازه برهم زدن ثبات سیاسی و آرامش كشور را به بدخواهان ندهند. 

به بیان دیگر، درست است که در سال های گذشته در اثر تحریم های فلج كننده و سختگیری دشمنان بر نظام جمهوری اسلامی، ملت ایران  فشار های زیادی را تحمل کردند، ولی در میدان عمل ثابت شد این ملت ایران بود که با صبر و استقامت پله های ترقی را یکی پس از دیگری طی می کنند و ان‌شاءالله آثار و نتائج آن را در آینده نزدیک خواهیم دید.

بسیار واضح است امروز استكبار جهانی از تحقق شعار «ما می‌توانیم» كه نمود همت و غیرت ایرانیان است عصبانی شده و در این خصوص با ترفند های مختلف در صدد ضربه زدن به این نظام است. 

دركل باید یادآور بشویم، در این شرایط وظیفه مردم و مسئولان نیز در سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی این است که با جدیت تمام، خدمت رسانی، ایجاد هماهنگی و وحدت میان سه قوه در خلق صحنه های سیاسی و اقتصادی در وسط میدان باشند و ضمن حمایت از انقلاب و اسلام در تحقق افق روشن ترسیم شده توسط مقام معظم رهبری بیش از بیش تلاش نمایند.
ادامه مــطلب
+ نوشته شـــده در چهارشنبه 2 بهمن 1392ساعــت10:23 ق.ظ تــوسط عظیم جان آبادی | نظرات ()
طبقه بندی: دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران،