تشکر فرمانده سپاه بوشهر از مردم برای حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن

به گزارش خبرگزاری دفاع مقدس، سردار سرتیپ‌ دوم پاسدار "فتح‌اله جمیری" فرمانده سپاه امام صادق(ع) بوشهر در پیامی از حضور حماسی و شورانگیز بسیجیان، پاسداران و مردم استان بوشهر برای حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن‌ماه تشکر کرد.

در این پیام آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم
بسیجیان دریادل، پاسداران سبزپوش حریم ولایت و مردم شریف استان

حضور حماسی و شورانگیزتان در راهپیمایی باشکوه ۲۲ بهمن ماه امسال، صفحه درخشان دیگری از افتخارات پر شمار شما مردم بصیر و ولایتمدار و همیشه در صحنه استان بوشهر را رقم زد و صحنه بیادماندنی و زیبایی از مراتب وفاداری و دلدادگیتان به نظام مقدس جمهوری اسلامی را در انظار جهانیان به منصه ظهور رساند.

درود بی‌پایان خداوند بزرگ بر تک تک شما مرد و زن و پیر و جوان بوشهری که در همه عرصه‌های وفا داری به اسلام عزیز و دست آوردهای گرانبهای انقلاب شکوه‌مند اسلامی، همچون راست قامتان و رادمردان تاریخ اسلام و انسانیت، چون خورشید می‌درخشید.

دوستان و دشمنان این دیار، هماره در تمام صحنه‌ها، صلابت و دلاوری و پای مردی و اقتدار شما در سایه بصیرت و ولایتمداری را به نظاره نشسته‌اند.

اینجانب، ضمن سپاس از درگاه خدای متعال و نثار درود به روح بلند امام عزیز به عنوان سلسله جنبان شجره طیبه انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی و همه شهدای بخون خفته این مرز و بوم و نیز با تجدید عهد و پیمان با بزرگ پرچم دار انقلاب حضرت امام خامنه‌ای، مراتب سپاسگذاری و امتنان قلبی خود را به حضور تک تک شما بسیجیان عزیز و همه اهالی غیرتمند استان بوشهر تقدیم می‌نمایم و امیدوارم پرشور‌تر از همیشه در تمام عرصه‌های وفاداری به اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی، افتخار آفرین باشید.

سرتیپ دوم پاسدار فتح‌اله جمیری
فرمانده سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر

ادامه مــطلب
+ نوشته شـــده در دوشنبه 12 اسفند 1392ساعــت10:06 ق.ظ تــوسط عظیم جان آبادی | نظرات ()
طبقه بندی: نقش مردم در پیروزی انقلاب اسلامی ایران،
شعری در همین باب ...

در مزا رآباد شـهر نیستی / اسـتخوان زندگی پوسـیده بود

مرگ وحشت با دهان اسـلحه / اسکلت ها را دهان بوسـیده بود

دیـو در تاریکی آن سـالـها / از تن آلاله ها ، جان می گـرفت

خون سرخ شاهدان نوشیده بود / عنجه هاشان را به دندان می گرفت

آدمی افسـون شـیطان پلید، / گوسـفندان راضی از چوپانشـان

گر کسی بیدار می شد ناکهان / کشته می شـد بی صدا یا بی نشان

در چنین ظلمت شب ایران زمین / ناگهان، نـوری درخشـیدن گرفت

روح روح ا… ، جان در تن دمید / ابر رحمـت نـیز باریدن گـرفت

آمد آن آرام جان از هجرتش / گوئیا آن شب شـده صبح سـپید

مردمانـش گشـته با هم متحد / نـور ایمـان در دل آنها دمـید

مردم بیدار گشـته می شـدند / هـمصـدا با رهـبر بیـدارگر

با غریو مشــتهای لالــه ها / دیـو شـد از کاخهایش در بـدر

نورحـق تابـید در دلهـای ما / دست ها دست خدایی گشته بود

نارها گشــته اســیرنـورها / موسـم جشن رهایی گشته بود

سالگشت دیگری ازره رسـید / تهنیت ایدوسـتان، همسنگران

شادی خود را کمی قسمت کنید / سهم دارند از شـماها دیگران

ادامه مــطلب
+ نوشته شـــده در دوشنبه 12 اسفند 1392ساعــت10:03 ق.ظ تــوسط عظیم جان آبادی | نظرات ()
دهه فجر ! دهه ای که سرنوشت ملت و مردم ایران بدست خودشان رقم خورد !

امروز به مناسبت نزدیک شدن به ایام مبارک دهه فجر آهنگ هایی رو برای دانلود و استفاده در مراسمات و جشن ها قرار میدم ، این آهنگ ها و سرود و آوازه ها از طرف وبلاگ راه ناتمام ... ( ناتمام 1404 )تقدیم شما دوستان و کاربران می گردد ...


22 بهمن
سرود کودکانه تقدیم به نو گلان ایران زمین «مثل غنچه بود آن روز / غنچه ای که روییده / در هوای بهمن ماه / بر درخت خشکیده» (3:11)
سرود “لطف کبریا”
سرود زیبایی با صدای شهید رجایی که شنیدن این سرود ماندگار را به شما توصیه می‌کنیم(اگر صفا بود، به دل وفا بود؛ همیشه بر سرت لطف کبریا بود)(3:00)
خاک میهنم طلاست
موسیقی سنتی ایران آهنگساز: «حمید علی اکبرزاده» شاعر: «عبدالجبار کاکایی» خواننده: «مهیار شادروان»؛ «خاک میهنم طلاست، تار و پود میهنم طلا و نفت و خون، ایستاده در زمین» (3:26)
تکسوار بهمن
سرود مناسبتی دهه فجر با اجرای گروه کر، آهنگ ساز: احمد علی راغب (00:42)
بهار میهن
سرود مناسبتی ماه بهمن و پیروزی انقلاب اسلامی خواننده: محمد گلریز، آهنگ ساز: محمود جعفری امید، شاعر: صابر آقاجانی (4:11)
خوش آمدی امام ما
سرود به مناسبت دهه فجر آهنگساز: احمدعلی راغب، خواننده: محمد گلریز (4:18)
22 بهمن
موسیقی محلی بلوچی به مناسبت 22 بهمن (4:28)
امروز جشن 22 بهمن
سرود محلی بلوچستان به مناسبت دهه فجر، اجرای گروه سادات سوران (2:02)
روزهای انقلاب
سرود مناسبتی دهه فجر خواننده: جاوید عسگری، آهنگ ساز: امید ابطحی (4:27)

امام سرزمین لاله ها
سرود به مناسبت رهبری امام خمینی (ره) و دهه فجر خواننده: عسگری، آهنگساز: فرهاد برنجان (4:53)

صبح روشن
سرود مناسبتی دهه فجر خواننده: گروه کر، آهنگ ساز: علی برلیانی، شاعر: محمود شاهرخی (2:41)
22 بهمن
سرود به مناسبت دهه فجر و 22 بهمن خواننده: اسفندیار قره باغی، محمد گلریز، آهنگ ساز : محمد بیگلری پور، شاعر: حمید سبزواری (4:50)
سرود محلی بوشهری
سرود محلی بوشهری به مناسبت دهه فجر (8:47)
راز نهانی
موسیقی به مناسبت دهه فجر خواننده: رضا منفرد، و گروه کر، آهنگ ساز : حسن یوسف زمانی (4:03)
موج امید
سرود مناسبتی دهه فجر خواننده: محمد رضا متین، آهنگ ساز: بهزاد عبدی (3:09)
فجر مهر آفرین مبارک
سرود زیبا به مناسبت دهه فجر خواننده: محمد گلریز، آهنگ ساز: احمد علی راغب (5:35)
فجر
موسیقی محلی آذری (عاشیق) به مناسبت دهه فجر خواننده: نادر جوادی (3:04)
خورشید ظفر
سرود شنیدنی به مناسبت دهه فجر خواننده : گروه کر، آهنگساز: فریدون خالقی (1:31)
معنای انتظار
سرود به مناسبت دهه فجر خواننده : گروه کر، آهنگ ساز : رجبی اسلامی (00:47)
چشمه ی خورشید
سرود به مناسبت دهه فجر خواننده: طاهری، آهنگ ساز: مهدی کورنگی (5:45)

ایران نگین کهکشان
قطعه زیبای «ای ایران ای فروغ جاودان ؛ای نگین کهکشان ؛تا همیشه در جهان بمان؛ ای هماره با شکوه» آهنگساز:عسگری خواننده:اسفندیار قره باغی (4:35)
خمینی بی‌تو دیگه از چی بخونم
سرود زیبای “خمینی بی‌تو دیگه از چی بخونم” با اجرای به یاد ماندنی بچه های گروه آباده (4:37)
ای ایران
سرود «ای ایران» با صدای «مجید اخشابی»(خونین پر کبوتران بر بام تو پر کشان؛ ای در سایه ات امان آه ای لاله زار من؛ ای طوفان سرشت تو شادم با بهشت تو؛ چون با سرنوشت تو می‌ماند تبار من)(2:29)
سرود ملی
سرود ملی جمهوری اسلامی ایران”سر زده از افق مهر خاوران” (1:03)
سفر برای وطن
سرودی ماندگار با صدای استاد محمد نوری، آهنگساز:فریدون شهبازیان، شعر:نادر ابراهیمی.«ما برای پرسیدن نام گلی ناشناس چه سفر ها کرده ایم/ ما برای بوسیدن خاک سر قله ها چه خطر ها کرده ایم” (3:42)
قبله اهل نظر
سرود “تو ای روح خدا کز عشق داری شکوه کوه را در استواری”با صدای محمد علی قدمی آهنگ ساز : حسین فرهاد پور شاعر : جوینی سبزواری (4:24)

ادامه مــطلب
+ نوشته شـــده در دوشنبه 12 اسفند 1392ساعــت10:01 ق.ظ تــوسط عظیم جان آبادی | نظرات ()
متن سخنران امام در بهشت زهراء
 

بسم الله الرحمن الرحیم

ما در این مدت مصیبت ها دیده ایم، مصیبت های بسیار بزرگ و بعضی پیروزها حاصل شد که البته آن هم بزرگ بوده، مصیبت های زن های جوان مرده، مردهای اولاد از دست داده، طفل های پدر از دست داده.

من وقتی چشمم به بعضی از اینها که اولاد خودشان را از دست داده اند می افتد، سنگینی در دوشم پیدا می شود که نمی توانم تاب بیاورم. من نمی توانم از عهده این خسارات که بر ملت ما وارد شده است برآیم، من نمی توانم تشکر از این ملت بکنم که همه چیز خودش را در راه خدا داد، خدای تبارک و تعالی باید به آنها اجر عنایت فرماید.

من به مادرهای فرزند از دست داده تسلیت عرض می کنم و در غم آنها شریک هستم. من به پدرهای جوان داده، من به آنها تسلیت عرض می کنم. من به جوان هائی که پدرانشان را در این مدت از دست داده اند تسلیت عرض می کنم.

خوب، ما حساب بکنیم که این مصیبت ها برای چه به این ملت وارد شد، مگر این ملت چه می گفت و چه می گوید که از آنوقتی که صدای ملت در آمده است تا حالا قتل و ظلم و غارت و همه اینها ادامه دارد. ملت ما چه می گفتند که مستحق این عقوبات شدند ملت ما یک مطلبش این بود که این سلطنت پهلوی از اول که پایه گذاری شد برخلاف قوانین بود. آنهائی که در سن من هستند، می دانند و دیده اند که مجلس موسسان که تاسیس شد، با سرنیزه تاسیس شد، ملت هیچ دخالت نداشت در مجلس موسسان، مجلس موسسان را با زور سرنیزه تاسیس کردند و با زور، وکلای آن را وادار کردند به اینکه به رضاشاه رای سلطنت بدهند. پس این سلطنت از اول یک امر باطلی بود، بلکه اصل رژیم سلطنتی از اول خلاف قانون و خلاف قواعد عقلی است و خلاف حقوق بشر است. برای اینکه ما فرض می کنیم که یک ملتی تمامشان رای داند که یک نفری سلطان باشد، بسیار خوب، اینها از باب اینکه مسلط بر سرنوشت خودشان هستند و مختار به سرنوشت خودشان هستند، رای آنها برای آنها قابل است؛ لکن اگر چنانچه یک ملتی رای دادند (ولو تمامشان) به اینکه اعقاب این سلطان هم سلطان باشد، این به چه حقی ملت پنجاه سال از این، سرنوشت ملت بعد را معین می کند سرنوشت هر ملتی به دست خودش است. ما در زمان سابق، فرض بفرمائید که زمان اول قاجاریه نبودیم، اگر فرض کنیم که سلطنت قاجاریه به واسطه یک رفراندمی تحقق پیدا کرد و همه ملت هم ما فرض کنیم که رای مثبت دادند، اما رای مثبت دادند بر آقامحمدخان قجر و آن سلاطینی که بعدها می آیند. در زمانی که ما بودیم و زمان سلطنت احمدشاه بود، هیچ یک از ما زمان آقامحمدخان را ادراک نکرده، آن اجداد ما که رای دادند برای سلطنت قاجاریه، به چه حقی رای دادند که زمان ما احمد شاه سلطان باشد سرنوشت هر ملت دست خودش است. ملت در صد سال پیش از این، صدوپنجاه سال پیش از این، یک ملتی بوده، یک سرنوشتی داشته است و اختیاری داشته ولی او اختیار ماها را نداشته است که یک سلطانی را بر ما مسلط کند. ما فرض می کنیم که این سلطنت پهلوی، اول که تاسیس شد به اختیار مردم بود و مجلس موسسان را هم به اختیار مردم تاسیس کردند و این اسباب این می شود که - بر فرض اینکه این امر باطل، صحیح باشد- فقط رضاخان سلطان باشد، آن هم بر آن اشخاصی که در آن زمان بودند و اما محمد رضا سلطان باشد بر این جمعیتی که الان بیشتر شان، بلکه الا بعض قلیلی از آنها ادارک آنوقت را نکرده اند، چه حقی داشتند ملت در آن زمان، سرنوشت ما را در این زمان معین کنند؛ بنابر این سلطنت محمدرضا اولا که چون سلطنت پدرش خلاف قانون بود و با زور و با سرنیزه تاسیس شده بود مجلس، غیر قانونی است، پس سلطنت محمدرضا هم غیر قانونی است و اگر چنانچه سلطنت رضاشاه فرض بکنیم که قانونی بوده، چه حقی آنها داشتند که برای ما سرنوشت معین کنند هر کسی سرنوشتش با خودش است، مگر پدرهای ما ولی ما هستند؟ مگر آن اشخاصی که درصد سال پیش از این، هشتاد سال پیش از این بودند، می توانند سرنوشت یک ملتی را که بعدها وجود پیدا کنند، آنها تعیین بکنند؟ این هم یک دلیل که سلطنت محمدرضا سلطنت قانونی نیست. علاوه بر این، این سلطنتی که در آنوقت درست کرده بودند و مجلس موسسان هم ما فرض کنیم که صحیح بوده است، این ملتی که سرنوشت خودش با خودش باید باشد، در این زمان می گوید که ما نمی خواهیم این سلطان را. وقتی که اینها رای دادند به اینکه ما سلطنت رضاشاه را، سلطنت محمدرضاشاه را، رژیم سلطنتی را نمی خواهیم، سرنوشت اینها با خودشان است. این هم یک راه است از برای اینکه سلطنت او باطل است.

حالا می آئیم سراغ دولت هائی که ناشی شده از سلطنت محمدرضا و مجلس هائی که ما داریم. در تمام طول مشروطیت الا بعضی از زمان ها آن هم نسبت به بعض از وکلا، مردم دخالت نداشتند در تعیین وکلا. شما الان اطلاع دارید که در این مجلسی که حالا هست، چه مجلس شورا و چه مجلس سنا و شما ملت ایران هستید، شما ملتی هستید که در تهران سکنی دارید، من از شما مردم تهران سوال می کنم که آیا این وکلائی که در مجلس هستند، چه در مجلس سنا و چه در مجلس شورا شما اطلاع داشتید که اینها را خودتان تعیین کنید اکثر این مردم می شناسند این افرادی را که به عنوان مجلس و به عنوان وکیل مجلس سنا یا مجلس شورا در مجلس هستند یا این هم با زور تعیین شده بدون اطلاع مردم. مجلسی که بدون اطلاع مردم است و بدون رضایت مردم است، این مجلس، مجلس غیرقانونی است. بنابر این اینهائی که در مجلس نشسته اند و مال ملت را گرفته اند به عنوان اینکه حقوق هر فرض کنید که وکیلی اینقدر است، این حقوق را حق نداشتند بگیرند و ضامن هستند. آنهائی هم که در مجلس سنا هستند، آن ها هم حق نداشتند و ضامن هستند. و اما دولتی که ناشی می شود از یک شاهی که خودش و پدرش غیر قانونی است، خودش علاوه بر او غیرقانونی است، وکلائی که تعیین کرده است غیرقانونی است، دولتی که از همچو مجلسی و همچو سلطانی انشا بشود، این دولت غیرقانونی است. این ملت حرفی را که داشتند در زمان محمدرضاخان می گفتند که این سلطنت را ما نمی خواهیم و سرنوشت ما با خود ماست. در حالا هم می گویند که ما این وکلا را غیرقانونی می دانیم، این مجلس سنا را غیرقانونی می دانیم، این دولت را غیرقانونی می دانیم. آیا کسی که خودش از ناحیه مجلس، از ناحیه مجلس سنا، از ناحیه شاه منصوب است و همه آنها غیر قانونی هستند، می شود که قانونی باشد ما می گوئیم که شما غیر قانونی هستید باید بروید. ما اعلام می کنیم که دولتی که به اسم دولت قانونی خودش را معرفی می کند، حتی خودش قبول ندارد که قانونی است، خودش تا چند سال پیش از این، تا آنوقتی که دستش نیامده بود این وزارت، قبول داشت که غیرقانونی است، حالا چه شده است که می گوید من قانونی هستم این مجلس غیرقانونی است، از خود وکلا بپرسید که آیا شما را ملت تعیین کرده است هر کدام ادعا کردند که ملت تعیین کرده است، ما دستشان را می دهیم دست یک نفر آدم ببرد او را در حوزه انتخابیه اش، در حوزه انتخابیه اش از مردم سوال می کنیم که این آقا آیا وکیل شما هست، شما او را تعیین کردید حتما بدانید که جواب آنها نفی است. بنابر این آیا یک ملتی که فریاد می کند که ما این دولت مان، این شاه مان، این مجلس مان برخلاف قوانین است و حق شرعی و حق قانونی و حق بشری ما این است که سرنوشت مان دست خودمان باشد، آیا حق این ملت این است که یک قبرستان شهید برای ما درست بکنند، در تهران، یک قبرستان هم در جاهای دیگر

ادامه مــطلب
+ نوشته شـــده در دوشنبه 12 اسفند 1392ساعــت10:00 ق.ظ تــوسط عظیم جان آبادی | نظرات ()
طبقه بندی: انقلاب و نرمش قهرمانانه،
تاثیرانقلاب‌اسلامی بر كشورهای دیگر(در طول‌سی‌سال )


وقوع انقلاب اسلامی ایران در اواخر قرن بیستم یكی از مهمترین رویدادهای قرن به شمار می رود. بی شك وقوع انقلاب برای هر ملتی، یك اتفاق مهم به شمار می رود. اما انقلاب اسلامی ایران به لحاظ شرایط زمانی و مكانی از اولویت بالایی برخوردار است.

انقلاب اسلامی

انقلاب اسلامی ایران كه در ”ھ 22ب‌همن ”ھ 1357به پیروزی رسید در درون مرزهای ملی خود محصور نماند و در ورای مرزها نیز تاثیرات و بازتاب‌های مهمی داشت كه اكنون تاثیر انقلاب بر برخی از كشورها را از نظر می گذرانیم.

انقلاب اسلامی و مبارزه مردم فلسطین

تاثیر انقلاب اسلامی در فلسطین قوی تر از هر مکان دیگری بود؛ زیرا مسلمانان فلسطین در حالی که تحت اشغال وحشیانه صهیونیستی به سر می‌بردند، ناامیدتر و فروپاشیده تر از تمامی ملل مسلمان بودند. در چنین شرایطی، سرزمین‌های اشغالی شاهد حرکت بزرگ و عظیم بیداری اسلامی به عنوان بخشی از نهضت اسلامی گسترش یافته در منطقه بودند که با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران آغاز شد.

مردم فلسطین که سال‌ها طعم تلخ مشکلات و ناگواری‌های اشغال را تحمل کرده و ناامید از تلاش‌های ناسیونالیسم سکولار عربی شده بودند، با وقوع انقلاب اسلامی ایران جان تازه ای گرفتند.

تاثیر شخصیت امام خمینی برروی روشنفکران فلسطینی سبب شد که آنها در جستجوی راه هایی برای اعمال تعلیمات امام خمینی در فلسطین برآیند، به این ترتیب بعد از دهه‌های 50، 60 و 70 میلادی که اسلام از صحنه فلسطین خارج شده بود مجددا فلسطین به مرکزیت نهضت بیداری اسلامی معاصر تبدیل شد و با این پشتوانه جدید به مقابله با اسرائیل رفت و از این به بعد اصول جهاد، شهادت و فداکاری در راه هدف که سمبل‌های شیعیان و شعارهای انقلاب بود، به عنوان اصول راهبرد فلسطینی‌ها مطرح شد.

یکی از پدیده هایی که تاثیر انقلاب اسلامی را بهتر از هر چیزی در فلسطین نشان می‌دهد، قیام مردم فلسطین در قالب جنبش «انتفاضه» است. این جنبش در میان سخت ترین شرایط بین المللی و منطقه ای و محلی، همچنان در مسیر خود تا رسیدن به احقاق حقوق مردم فلسطین، اصرار دارد.

تأثیر انقلاب اسلامی در سوریه ویژگی کاملاً مجزایی دارد و محسوس ترین نمود آن، تبدیل دو دولت به متحدان تقریباً استراتژیک بوده است

ادامه مــطلب
+ نوشته شـــده در یکشنبه 11 اسفند 1392ساعــت08:38 ق.ظ تــوسط عظیم جان آبادی | نظرات ()
طبقه بندی: نقش انقلاب در خیزش ملت ها و بیداری اسلامی،
انقلاب اسلامی نقطه عطف جنبش‎های اسلامی


وقوع انقلاب اسلامی را می‎توان نقطه عطفی در حرکت جنبش‎های اسلامی معاصر محسوب کرد زیرا انقلاب اسلامی با تکیه بر اصول و ارزش‌های اسلامی، با رهبری امام خمینی(ره) توانست به شکل نهضت اسلامی و انقلابی در میان سایر دول اسلامی مطرح و به این شکل الگویی الهام‎بخش برای مسلمانان در سطح جهان شود.

نصر من الله و فتح قریب

انقلاب اسلامی در آن برهه زمانی متأثر از تفکرات و اندیشه‎های رهبر آن به‌وجود آمد و توانست رژیمی را که عهده‎دار نمایندگی و ژاندارمی آمریکا در منطقه بود با همت و حرکت در مسیر اندیشه‎های ناب اسلامی سرنگون کند. به این ترتیب باید گفت که آمریکا در شوک به‌وجود آمدن پیروزی انقلاب اسلامی مبهوت ماند و به نوعی به این واقعیت دست یافت که در مقابل اراده مردمی دارای ضعف است و درصورت اراده مردم برای تغییر رژیم دست‌نشانده ابرقدرت‎ها توان انجام کاری را ندارد. امام خمینی(ره) به همراه مردم توانست پس از پیروزی انقلاب اسلامی در مقابل ابرقدرت‎های جهان مواضع محکمی اتخاذ کند و همین ایستادگی سبب شد جنبش‎های اسلامی که در کشورهای مختلف تحت فشار و کنترل دولت‎ها توان انجام هیچ کاری را نداشتند جانی دوباره در کالبد خود احساس کنند و با افزایش فعالیت‎های خود فصل نویی را پیش روی خود بگشایند.

عربستان
تأثیر انقلاب اسلامی در عربستان

تفکر وهابیت در عربستان حساسیت‎های زیادی نسبت به شیعیان دارد. مسئله محل سکونت شیعیان و کارهایی که این اقلیت در صنعت نفت عربستان به‌عهده دارند، به نقش آنها اهمیت بیشتری داده شده است. مقارن با پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1979 شاهد فتح مکه توسط گروه اخوان‎المسلمین عربستان بودیم که هنگام فتح مکه، در شعارهایشان اعلام می‌کردند تنها راه مبارزه، راه امام حسین(ع) است و نیز اعتقاد به مهدویت میان آنها (که هر دوی این عناصر، عناصر اصلی تشکیل‌دهنده انقلاب اسلامی بودند) باعث شد علما و حکومت‎گران سعودی آنها را متهم به اثرپذیری از انقلاب اسلامی ایران و اندیشه‎های امام خمینی(ره) کنند و دقیقا در همان برهه نیز شاهد قیام400 هزار نفری شیعیان عربستان بودیم که توسط دولت سعودی در روز عاشورا در شهر حصا به خاک و خون کشیده شد که این خود نشان از تحرک یافتن جنبش‎ها و گروه‌های مسلمان با تأثیر از انقلاب اسلامی دارد.

شوروی سابق

تاثیر انقلاب اسلامی در شوروی سابق

سوسیالیست و آموزه‌های آن تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی یکی از محورهای اصلی برخی گروه‌های مبارز فلسطینی در مسیر حرکت برای رویارویی با امپریالیسم بود اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی باید گفت که اثرات آن موجب تسریع در روند بیداری اسلامی شد چرا که بررسی‎ها نشان می‎دهد سرخوردگی مسلمانان از حکومت‎های خود چه در جهان عرب و چه آسیای میانه در تأمین نیازهای مادی و معنوی آنها و بالاخص مسئله فلسطین در جهان عرب موجب بیداری اسلامی شده بود. اما انقلاب اسلامی با پیروزی خود توانست این روند را تسریع کند، به‌طوری که از پیروزی انقلاب اسلامی تا فروپاشی شوروی سابق تعداد مساجد در این 10سال به 2 برابر کل تاریخ شوروی رسید. برخی تحلیل‎گران معتقدند انقلاب اسلامی ایران باعث رشد بیداری اسلامی در اتحاد جماهیر شوروی سابق شد و فروپاشی این ابرقدرت را 10سال به جلو انداخت.

بحرین
تأثیر انقلاب اسلامی در بحرین

ادامه مــطلب
+ نوشته شـــده در یکشنبه 11 اسفند 1392ساعــت08:37 ق.ظ تــوسط عظیم جان آبادی | نظرات ()
طبقه بندی: نقش مردم در پیروزی انقلاب اسلامی ایران،
انقلاب از زبان یار قدیمی امام


ابوالفضل توکلی بینا ازیاران قدیم امام خمینی می باشد، وی در رویدادهای بسیاری شرکت داشته و قرابت بسیاری با حضرت امام خمینی داشته است. او برای ما از نوفل شاتو می گوید و ما را تا دل پیروزی انقلاب جلو می برد.


توکلی بینا

لطفا برای ما از شور و حال آن ایام و شرایط آمدن امام و  ستاد استقبال بگویید؟

باید مقدمتا از پاریس شروع کنیم. از نوفل لوشاتو.امام چگنه عمل کرد که این اتفاقات افتاد

اواخر دهه 50 کنار حسینیه ارشاد گروه حقوق بشری تشکیل شده بود. نهضت آزادی، جبهه ملی و گروه های مختلف فعال بودند. در همان زمان هیئت مؤتلفه هم فعالیتهایی داشت. و البته عده ای بودند که می خواستند از این آشفته بازار سوء استفاده کنند.

ماجرای برخورد صدام با امام در عراق را که می دانید. به حضرت امام تکلیف می کنند که یا باید سکوت کنی و یا عراق را ترک کنید. اما امام حاضر به سکوت نبودند و مصمم به این بودند که رژیم فاسد پهلوی را ساقط کنند، پس تصمیم به ترک عراق می گیرند. در این بین وزیر معارف عراق به فرودگاه می آید و اجازه ورود می دهد. اما امام (ره) می فرماید من اگر فرودگاه به فرودگاه بروم جنایات رژیم را فریاد می کنم. پس حتی با وجودی که وزیر معارف برای ادای احترام می آید نمی روند. به بصره می روند و شب هم آنجا هستند و صبح هم به احمد آقا می گویند که به پاریس (فرانسه) می رویم. (به هر حال آنجا مهد آزادی است و ....). تدارک می بینند و عازم می شوند و آنجا هم دکتر حبیبی و چند تایی از دانشجویان برای مصاحبه می روند. چند روزی اطراف پاریس بودند و اجازه مصاحبه نداشتند. در آن زمان ژیسكاردستن رئیس جمهور فرانسه بود و باشریف امامی تماس می گیرند که چطور برخورد کنند با امام؟ امام مثل استخوانی در گلو بود برای اینها. نمی دانستند باید برود یا بماند؟ پس اجازه مصاحبه نمی دهند در زمانی که حومه پاریس بودند. تا آقای عسگری نامی بوده که مالک ویلایی در نوفل لوشاتو بوده و از امام دعوت می کند که برای اقامت به آنجا بروند. همه اطرافیان مخالفت می کنند.

توکلی بینا

چون 40 پنجاه کیلومتری فاصله با پاریس داشت و آنها هم معتقد بودند که کسی حاضر نیست این همه فاصله را برای دیدن امام طی کند و البته از نظر اجتماعی هم نظر درستی است. و حضرت امام (ره) می فرمایند که خودم برای دیدن محل می آیم. حدود سه چهار روز از اقامت در نوفل لوشاتو می گذشت. با شهید عراقی تماس گرفتیم که هر چه ضد انقلاب و .... هستند الان اطراف امام خمینی جمع شده اند. شهید عراقی گفتند که ما که ممنوع الخروجیم و نمی توانیم از ایران بیرون برویم. توضیح دادیم که مشکل حل شده و راهی شدند.

در پاریس هم یک ایرانی دفتری در اختیار حضرت امام قرار دادند که کسانی که به پاریس می آمدند از این طریق با امام و همراهانش تماس می گرفتند.من هر هفته (یک روز وسط هفته) رابط حضرت امام بودم و خدمت ایشان می رسیدم و همه کارهای چاپ اعلامیه و ... را انجام می دادم (به نمایندگی از هیئت مؤتلفه). امام هر شب بعد از نماز مغرب سخنرانی می کردند. صحبت ها ضبط می شد و بعداً روی نوار تکثیر می شد. و اولین شبی که رسیدیم (همراه شهید عراقی) امام خیلی از دیدن ما خوشحال شدند و پیگیری کردند که چه زمانی رسیدید و کجا اقامت دارید و بعد فرمودند که وسائلتان را به اینجا منتقل کنید و اداره اینجا را به عهده بگیرید.

نوفل لوشاتو به کانون خبری دنیا تبدیل شد. هتلی هم که در نوفل لوشاتو بود به محل اقامت و تجمع ایرانی ها تبدیل شده بود. در مدت اقامت در نوفل لوشاتو به همان شیوه سنتی زندگی در ایران از اهالی پذیرایی می شد (وعده های غذایی سرو می شد). امام در این مدت علاوه بر اینکه فعالیتهای جدی سیاسی داشتند و به عبارتی دنیا روی انگشت ایشان می چرخید فعالیتهای جانبی هم داشتند و حتی فرضاً خطبه عقد هم می خواندند.

زمانی که امام قصد برگشتن به ایران را داشتند عده ای تأکید کردند که الان زمان مناسبی برای این کار نیست و امام فرمودند  همین که این عده چنین نظری دارند یعنی باید حتما این کار انجام شود

ادامه مــطلب
+ نوشته شـــده در پنجشنبه 8 اسفند 1392ساعــت09:17 ق.ظ تــوسط عظیم جان آبادی | نظرات ()
طبقه بندی: دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران،
دستاوردهای انقلاب اسلامی (2)


در مطلب گذشته  مقداری از دستاوردهای انقلاب به بیان قیلم درآمد در این مطلب ادامه این دستاوردها را با هم می خوانیم.


3- دستاوردهای اقتصادی انقلاب اسلامی

الف- بازسازی اقتصاد تک محصولی

شاه

اقتصاد ایران در رژیم پهلوی نمونه کامل اضمحلال اقتصاد ملی کشورهای جهان سوم در نظام سرمایه داری بین الملل بود کشوری که در اواخر عمر رژیم پهلوی با فروش بی دریغ نفت، تلاش داشت به معیارهای رشد و توسعه غربی دست یابد. در همین راستا، کشاورزی ایران که در گذشته نه چندان دور نیاز مردم را تأمین می‌کرد در سایه واردات محو شد. و در پرتو حاکمیت هزار فامیل، اقتصاد ایران به زایده نظام سرمایه‌داری جهانی تبدیل گشت، ولی انقلاب اسلامی از همان روزهای اول روح برابری و نفی استثمار را در پیکر نیمه‌جان اقتصاد کشور دمید و هر چند جنگ تحمیلی باعث شد که مدتی این برنامه به عقب بیفتد ولی پس از پایان جنگ طی دو برنامه 5 ساله با هماهنگی مردم و دولت سازندگی آغاز گردید. حجم سازندگی در این مدت کوتاه به حدی سریع بوده که اعجاب جهانیان را برانگیخته است. علاوه بر بازسازی خرابی‌های جنگ تحمیلی که یک نمونه کوچک آن از بین رفتن چندین شهر و صدها روستای کشور را شامل می‌شد، طرح‌های بزرگی اجرا شده که از جمله تنها می‌توان از مجتمع فولاد مبارکه، فولاد اهواز، سد ساوه، سد مارون و سد پانزده خرداد و کارخانجات متعدد سیمان، نیروگاههای مختلف برق، راه آهن بافق- بندر عباس و سرخس- مشهد - تجن، پروژه‌های مختلف در امور کشاورزی، صنعتی- پالایشگاهی، نفت و گاز و پتروشیمی و ... نام برد که هر کدام نیاز به توضیح فراوان دارند. راه اندازی این طرح‌ها و همچنین طرح‌هایی که تا پایان برنامه چهارم توسعه به بهره‌برداری می‌رسد تا حد زیادی چهره مملکت ما را دگرگون می‌کند. به ثمر رسیدن این طرح‌ها باعث می‌گردد کشور ما از اقتصاد تک محصولی نجات یافته، صادرات غیر نفتی افزایش یابد و ثروت کشور در مسیر عدالت اجتماعی و توزیع عادلانه قرار گیرد.

ب. محرومیت زدایی گسترده

از جمله تبعات سیاست مصرف‌گرایی حكومت پهلوی، تمركز و توجه ویژه به كلانشهرها و بی‌توجهی به شهرستان‌ها و روستاها بود. نتیجه این عملكردها، محرومیت گسترده و وحشتناك مردم در مناطق محروم، موج عظیم مهاجرت به تهران و ایجاد مناطق حاشیه‌ای و زاغه‌ای بود. تأسیس جهاد سازندگی در اولین سال پیروزی انقلاب و آبرسانی، برق‌رسانی و عرضه خدمات رفاهی به روستاها، یكی از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی بود

روحیه خودباوری و اعتماد به نفس ملی كه انقلاب اسلامی ایران در مردم ایجاد كرد، عرصه‌های علمی و تكنولوژیك را نیز بی‌رقیب نگذاشت

ادامه مــطلب
+ نوشته شـــده در چهارشنبه 7 اسفند 1392ساعــت08:38 ق.ظ تــوسط عظیم جان آبادی | نظرات ()
طبقه بندی: دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران،
دستاوردهای انقلاب اسلامی(١)


انقلاب اسلامی در اواخر قرن بیستم، جهان را به لرزه درآورد و نور امید را در دل مسلمانان و مستضعفان عالم روشن کرد. این انقلاب عظیم دستاوردهای فراوانی در داخل و خارج از کشور داشت. اگر چه احصاء كامل این دستاوردها، سال‌ها به طول می‌انجامد، اما بررسی گذرای آنها از باب (و اما بنمه ربك فحدث) خالی از فایده نیست.

1-  دستاوردهای سیاسی انقلاب اسلامی

الف- سیاست داخلی
امام خمینی

1- حاکمیت اسلام بر پایه ولایت فقیه: هدف اصلی و اساسی ادیان الهی، رشد و تکامل بشر بر مبنای توحید از طریق دعوت به مبارزه با کفر و شرک و الهاد بوده است. قدرت‌های استکباری جهان برای چپاول دست‌رنج توده‌های محروم نغمه «جدایی دین از سیاست» را مطرح کردند و با این توطئه توانستند بر جنبه‌های فکری، فرهنگی، دینی و ملی جوامع اسلامی استیلا یافته، منابع مادی و ذخایر زیرزمینی آنها را به غارت ببرند و عجز و یأس را بر جوامع اسلامی حاکم گردانند.

پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، بر چنین عقیده و نغمه‌ای خط بطلان کشید و نهضت اسلام را تبدیل به پدیده‌ای منسجم و جهانی نمود.

امام خمینی (ره) در ادامه قیام خود، تنها به مبارزه با حکومت‌های غاصب و ضد اسلامی اکتفا نکرد بلکه به منظور ایجاد حاکمیت الهی بر اساس موازین اسلام {در عمل} اصل مقدس «ولایت فقیه» را مطرح و زمام امور جامعه اسلامی را خود در دست گرفت و رهبری سیاسی- مذهبی را عینیت بخشید و توانست چهره مخدوش جهان اسلام را اصلاح کرده، تأثیر فوق العاده‌ای بر جهان اسلام و کشورهای جهان سوم بگذارد.[1]

2- سرنگونی استبداد 2500 ساله شاهنشاهی در ایران: یکی از افتخارات موهوم پادشاهان ایران، نظام کهن شاهنشاهی در ایران بود که خاندان پهلوی خود را وارث آن قلمداد می‌کرد. این خاندان برای از بین بردن فرهنگ اسلامی در کشور سعی می‌کرد با هزینه‌های گزاف از اموال و منابع این ملت ستمدیده فرهنگ شاهنشاهی را جایگزین فرهنگ اسلام بنماید، به این منظور جشن‌های متعددی از جمله جشن‌های 2500 ساله را آن هم با بدترین شکل فساد و فحشا برگزار کرد. تاریخ هجری را به تاریخ شاهنشاهی تبدیل کرد و با تعویض نام‌ها و نیز قوانین غیردینی در صدد محو دین از جامعه اسلامی ایران برآمد. امام خمینی (ره)، پس از سقوط رژیم شاهنشاهی در اولین پیام خود به ملت شریف ایران فرمودند: من به این پیروزی که برای ملت ایران پیدا شده است تبریک می‌گویم، یک شاهنشاهی ظالم دو هزار و پانصد ساله را شما ملت ایران با مشت و با همتی بزرگ و ایمانی راسخ سرنگون کردید و توجه به پشتیبانی‌هایی که از او می‌شد نکردید.[2]

پس از انقلاب اسلامی، احیای فرهنگ اسلامی و ارزش‌های آن مورد توجه قرار گرفت و علاوه بر مراکز آموزشی کشور رسانه‌های گروهی اعم از صدا و سیما، روزنامه ها، مجلات و حتی سینما، تئاتر و سایر وسایل هنری فرهنگی در جهت رشد فرهنگ جامعه اسلامی به کار گرفته شدند

ادامه مــطلب
+ نوشته شـــده در چهارشنبه 7 اسفند 1392ساعــت08:37 ق.ظ تــوسط عظیم جان آبادی | نظرات ()
طبقه بندی: دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران،
پیشرفت علمی در سایه خودباوری


امروزه دست یابی به علوم پیشرفته، زمینه ساز توسعه پایدار است. استقلال و پیشرفت ملت ها در گرو دست یابی به عرصه های بالای علم و نوآوری است، زیرا منشا بسیاری از گرفتاری ها و مشکلات جهان، عقب ماندگی ملت ها از عرصه های علمی و فناوری است.

در دنیای امروز پشتوانه قدرت کشورها، متفکران و اندیشه‌وران هستند. هر کشوری که سریع تر به یافته های بنیادین علمی دست یابد و آن را در جهت رشد تکنولوژی به کار گیرد، میتواند زودتر به شاخص های توسعه برسد. در دنیای پیچیده و پیشرفته امروزی، تداوم حیات و بالندگی هر کشوری منوط به پیشرفت و استقلال علمی، تحقیقاتی، پژوهشی و فناوری آن می باشد.

پیشرفت علمی در سایه خودباوری

جنبش نرم افزاری و تولید علم در ایران محصول دو رکن اصلی خودباوری و امید به آینده است. این دو اصل بنیادین از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، مبنا و و پایه جرکت علمی و پیشرفت ملت ایران قرار گرفت و برغم همه دشواری ها و کارشکنی ها و اعمال تحریم های بیجای دشمنان، ملت ایران نه تنها از ادامه مسیر مایوس نشد و به حرکت رو به جلو خود ادامه داد، بلکه توانست به موفقیت ها، دست آوردها و پیشرفت های زیادی در زمینه های علمی و تکنولوژیکی دست یابد.

کسب موفقیت در علوم پیشرفته پزشکی همچون تکثیر سلول های بنیادی، انرژی هسته‌ای، نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، شبیه سازی ژنتیک، علوم هوا و فضا و پرتاپ ماهواری، تولید داروهای حساس برای درمان بیماری های خاص و اجرای طرح های تحقیقاتی در زمینه های مختلف مهندسی ژنتیک در عرصه تولیدات کشاورزی و شیلات، از جمله دست آوردهای علمی وتحقیقاتی ایران در سال های اخیر به شمار می روند.

یکی از برنامه های سند راهبرد توسعه فناوری نانو، ارزیابی راهبردی جایگاه بین المللی کشور در سه حوزه علم، فناوری و صنعت نانو است. برای این منظور شاخص های متعددی در پنج دسته کلی سرمایه انسانی، تولید علم، تولید فناوری، صنعت و بازار نانو معرفی می شوند.

پیشرفت علمی در سایه خودباوری

بر اساس ارزیابی صورت گرفته تا پایان سال 2011 میلادی، 2988 مقاله ISI توسط محققان ایرانی در زمینه فناوری نانو منتشر شده است که رشد 48% نسبت به سال گذشته را نشان می دهد و در کل جایگاه ایران در زمینه تولید مقالات ISI را به رتبه 12ام دنیا رسانده است.

جالب است بدانید حدود 43 درصد از کل اختراعات ایران در سال 2011 میلادی مربوط به فناوری نانو بوده است. تعداد اختراعات منتشر شده (Publication) ایران در فناوری نانو در سال 2011  به 26 مورد رسید که از این تعداد 25 مورد در دفتر ثبت پتنت آمریکا (USPTO)  و یک مورد هم در اروپا (EPO) منتشر شدند.

ادامه مــطلب
+ نوشته شـــده در سه شنبه 6 اسفند 1392ساعــت08:34 ق.ظ تــوسط عظیم جان آبادی | نظرات ()
طبقه بندی: جایگاه روحانیت و رهبری دینی در پیروزی انقلاب اسلامی،
ارمغان انقلاب برای جوانان


یکی از مهم ترین دستاورهای انقلاب اسلامی ایجاد خودباروی میان جوانان است. برای اطلاع از این مسئله کافی است نگاهی به ره آوردهایی که انقلاب اسلامی برای مردم به ارمغان آورد داشته باشیم.

ویژه نامه پیش به سوی دانشجو شدن
افزایش تعداد باسوادان

بر اساس آمارهای سال 1355 نسبت با سوادان به جمعیت 6 ساله و بیشتر، 47/47 درصد بوده است در حالی که در سال 1382 تعداد باسوادان به 85 درصد جمعیت كشور رسید. طی دهه گذشته هم  مركز فرهنگی سازمان ملل (یونسكو) چندین بار ایران را به عنوان یكی از موفق ترین كشورهای جهان در مبارزه با بی سوادی معرفی كرده است. در خصوص تعداد مدارس ساخته شده، در 50 سال حكومت پهلوی در مجموع 47047 باب مدرسه ساخته شده است در حالی كه تنها 12 سال پس از انقلاب با ساخته شدن بیش از 30 هزار مدرسه تعداد مدارس تا سال 1369 به 78192 باب رسید، تعداد دانش آموزان سال تحصیلی 57 بالغ بر 745/7 میلیون نفر بود و این رقم در سال 80 به 314/18 میلیون نفر دانش آموز آفزایش یافت. از سوی دیگر مركز فرهنگی سازمان ملل (یونسكو) در سالهای گذشته بارها ایران را به عنوان یكی از موفق ترین كشورهای جهان در مبارزه با بی سوادی معرفی كرده است؛ زیرا ایران توانسته نرخ با سوادی جمعیت 6 ساله و بالاتر را از رقم 7/28 درصد در سال 55 به حدود 85 درصد در سال 1383 ارتقا دهد.

 

سونامی دانشجویی

از دیگر تغییراتی که پس از انقلاب اسلامی در کشور ایجاد شد افزایش تعداد دانشگاهیان است. تعداد دانشجویان دانشگاه های كشور تا سال 57 ، 160 هزار نفر بود، در حالی که این عدد به نزدیک یك میلیون و هشتصد هزار نفر رسیده است. در کنار افزایش دانشجویان ما با ارتقای سطح تحصیلات هم روبرو بودیم به نحو که تعداد 452 دانجوی دکترا در سال تحصیلی 59-58 در سال در سال تحصیلی 81-80 به بیش از 12 هزار نفر رسید.

 

بر اساس ISI (مۆسسه بین‌المللی اطلاعات علمی) تعداد مقالات علمی چاپ شده محققان ایرانی در مجلات معتبر بین‌المللی در طول 10 سال اخیر 600 درصد رشد داشته كه این میزان 3 برابر متوسط رشد جهانی در این دوره بوده است

افزایش دانشجویان پزشکی

مسئله ای که ما در سالهای پیش از انقلاب با آن روبرو بودیم، کمبود تعداد پزشک در کشور بود به نحوی که روستاهای مناطق دور افتاده همواره از کمبود پزشک رنج می بردند. كشوری كه در سال 56 با 33 میلیون جمعیت، نیازمند ورود پزشك خارجی (از كشورهای در حال توسعه ای همچون هند، بنگلادش ، پاكستان و ...) بوده هم اكنون با جمعیتی بیش از دو برابر، و به تبع آن با نیازی بیشتر به پزشك با مازاد پزشك روبه روست در زمینه پزشك روبه روست در زمینه پزشك متخصص نیز از رقم 7000 نفر در سال 57 به رقم 72792 نفر بیش از 10 برابر رسیده كه آما كم نظیری است.  از جهت رشد كیفی نیز باید یادآور شد در حالی كه در سال تحصیلی 1359-1358 تعداد دانشجویان دانشگاه های دولتی در مقطع دكتری فقط 452 نفر بوده در سال تحصیلی 1381-1380 این تعداد به بیش از 23000 نفر رسیده است. به عبارت دیگر 5/26 برابر رشد داشته است كه اگر آمار دانشگاه آزاد نیز به آن اضافه شود، به بیش از 50 برابر خواهد رسید.

ادامه مــطلب
+ نوشته شـــده در سه شنبه 6 اسفند 1392ساعــت08:22 ق.ظ تــوسط عظیم جان آبادی | نظرات ()
طبقه بندی: دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران،
تولید علم پس از انقلاب اسلامی


یکی از اساسی‌ترین مولفه‌ ها در سنجش میزان استقلال و قدرت هر کشور، توانایی های علمی آن کشور است. ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی و به خصوص در یک دهه گذشته روند پرشتابی در دست یابی به علوم و دانش جدید را آغاز کرده است.


در همین خصوص سرمایه گذاری های جدی بر روی فناوری راهبردی مانند سلول های بنیادی، انرژیهای نو، زیست فناوری، فناوری میكروالكترونیك، هوافضا، فناوری نانو، طب ایرانی، گیاهان دارویی و... انجام داده كه در نهایت به بالندگی ایران در این علوم منتج شده است و امروز نام ایران در بسیاری از علوم راهبردی در كنار 10 كشور اول قرار گرفته است.

تولید علم پس از انقلاب اسلامی

یکی از معیارهای سنجش توان علمی هر کشور میزان تولید علم در آن کشور است. در سال 2011 ایران از لحاظ رشد تولید علم مقام اول را در دنیا كسب كرده است. بررسی ها نشان می دهد كه در 30 سال گذشته رشد تولیدات علمی ایران 11 برابر متوسط رشد دنیا بوده است. موسسه ساینس متریكس در گزارشی تاكید كرد نرخ رشد تولیدات علمی ایران بیش از هر كشور دیگری در جهان بوده است. گزارش تحلیلی این موسسه، پس از بررسی نرخ رشد تولیدات علمی جهان، به طور خاص به منطقه خاورمیانه می پردازد كه رشد تولیدات علمی آن چهار برابر بیشتر از دیگر مناطق جهان بوده است. ساینس متریكس در تحلیل وضعیت علمی خاورمیانه می نویسد: نكته قابل توجه در این منطقه آن است كه رشد علمی آن، مدیون دو كشور تركیه و ایران است كه بیشترین نرخ تولیدات علمی را داشته اند. به طوری كه نرخ رشد تركیه 5/5 برابر و ایران 11 برابر بیشتر از متوسط دیگر كشورهای جهان بوده است.

صعود رتبه تولید علم ایران به جایگاه 21 درسال 2011 و رتبه 19 تولید علم پزشكی كه از طریق پایگاه اسكوپوس مطرح شد ضربه بزرگی به امید سران آمریكایی و صهیونیستی از فشارهای چند دهه ای بود.

تولید علم پس از انقلاب اسلامی

جالب است بدانید ایران با 20درصد رشد، بیشترین تولیدات علمی را در دنیا داشته درحالی كه كشورهای چین 15 درصد و آمریكا 4درصد رشد داشته اند.

بررسی رتبه های سال های پیش هم جالب است. سال 2000 رتبه 48 و 2001 رتبه 45 و 2003 رتبه 40 تا اینكه رتبه علمی ایران درسال های 2004 تا 2008 به ترتیب 37، 33، 28 و 26 درسال های 2009 و 2010 رتبه 22 و 2011 با تولید 10 هزار و 827 مقاله رتبه 21 را از آن خود كرد.

یکی از معیارهای سنجش توان علمی هر کشور میزان تولید علم در آن کشور است. در سال 2011 ایران از لحاظ رشد تولید علم مقام اول را در دنیا كسب كرده است. بررسی ها نشان می دهد كه در 30 سال گذشته رشد تولیدات علمی ایران 11 برابر متوسط رشد دنیا بوده است
ادامه مــطلب
+ نوشته شـــده در دوشنبه 5 اسفند 1392ساعــت08:16 ق.ظ تــوسط عظیم جان آبادی | نظرات ()
طبقه بندی: نقش اقتصاد مقاومتی در مقابله با توطئه های دشمنان انقلاب اسلامی،
نگاهی به کارنامه سی ساله اقتصاد ایران
در آستانه سالگرد پیروی شکوهمند انقلاب اسلامی قرار داریم. انقلابی که با هدف حفظ استقلال کشور و قرار دادن مردم در جایگاه واقعی‌شان و با شعار حمایت از مستضعفان پیروز شد….

اقتصاد ایران

شاید حال که سه دهه از وقوع این رویداد مهم تاریخی گذشته است، نگاه گذرا به کارنامه سی ساله اقتصاد ایران خالی از لطف نباشد. بخشی که با طرح شعارهای فراوان باعث جلب اعتماد مردم به انقلاب شد و مسوولان حال حاضر باید تمام تلاششان را برای حفظ این اعتماد به‌کار گیرند.

البته اقتصاد، همواره در رهنمودهای مقام معظم رهبری و امام راحل جایگاه ویژه‌ای داشته است و فعالیت‌ها و تلاش‌های دولت‌هایی که پس از انقلاب روی کار آمده‌اند در راستای تحقق عدالت همه‌جانبه و مقابله با فقر و اختلافات طبقاتی را بوده است ولی اینکه دولت‌های پس از انقلاب تا چه میزان در راستای تحقق این مهم، موفق بوده‌اند موضوعی است که تحلیلگران سال‌هاست درباره آن ایراد سخن می‌کنند. البته علی‌رغم این عزم جدی و خدمات بسیار، متاسفانه هنوز شاهد درصدی از فقر و اختلاف طبقاتی هستیم که با اهداف انقلاب سازگاری ندارد و باید برای رفعش برنامه‌ریزی مدونی صورت گیرد.

البته با توجه به شرایطی که سالهاست بر کشور حاکم است و دشمنان با طرح‌ها و صدور قطعنامه‌هایشان موانعی را برای رشد اقتصادی کشور ایجاد کرده‌اند، باید در تحلیل دستاوردهای اقتصادی دولت‌ها به این مهم توجه کرد تا با تحلیل صحیح امروز، بتوانیم برای فردا گام‌های بلند و قاطعی برای فردا برداریم.

*نگاهی به رشد اقتصادی این سه دهه

رشد اقتصادی یکی از مولفه‌هایی است که نظام‌های موجود دنیا برای تحقق آن گام برمی‌دارند و یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی قلمداد می‌شود و می‌تواند جایگاه کشورها را در سطح بین‌المللی ارتقا دهد. بر اساس آمار متوسط نرخ رشد اقتصادی بین سالهای 58 تا 67 به دلیل تحولات مربوط به انقلاب، جنگ تحمیلی و محاصره‏های بین‏المللی به شدت کاهش یافته بود و بر اساس آنچه اعلام شده، حدود شش درصد بوده است. در دوران سازندگی و پس از آن، علی‏رغم بسیاری مشکلات داخلی و خارجی رو به افزایش، رشد اقتصادی 7درصدی داشته‏ایم.

بحث افزایش صادرات غیرنفتی یک توفیق راهبردی است که می‏تواند در آینده آرمان استقلال اقتصاد از نفت را تحقق بخشیده و مانع آسیب‏پذیری امنیت اقتصادی کشور شود در حالی که در سال‏های 1356و 1357صادرات غیرنفتی ایران قریب نیم میلیارد دلار و معادل یک چهلم صادرات نفت ارزش داشت

همچنین روند تغییرات نرخ رشد سرمایه‏گذاری و تولید ناخالص داخلی نیز حکایت از ثبات و بهبود ‌شرایط اقتصادی کشور در دهه اخیر نسبت به دو دهه قبل دارد. بنا بر برخی آمارها، رشد تولید ناخالص داخلی با احتساب نفت در سال 79 قریب 5درصد، در سال 80، حدود 3.2 درصد و در سال 81 حدود 4.7 درصد بوده است. ارقام و آمار بیانگر آن هستند که رشد تولید ناخالص داخلی در سال‏های 1380و 1381 بیشتر از رشد با محاسبه نفت بوده است. علت آن این است که دولت عملا در مسیر اقتصاد بدون نفت حرکت می‏کند. البته طی حدود یک سال اخیر نیز با توجه به تحریم‌های نفتی اعمال شده علیه کشور، دولت تلاش دارد وابستگی از درآمدهای نفتی را به سمت استفاده از درآمدهای حاصل از پرداخت مالیات سوق دهد و بر اساس آنچه گفته می‌شود بناست بودجه امسال نیز بر این اساس بسته شود.

ادامه مــطلب
+ نوشته شـــده در دوشنبه 5 اسفند 1392ساعــت08:15 ق.ظ تــوسط عظیم جان آبادی | نظرات ()
طبقه بندی: نقش اقتصاد مقاومتی در مقابله با توطئه های دشمنان انقلاب اسلامی،
انقلاب اسلامی ایران و بیداری اسلامی در منطقه


تأثیر رهبری حضرت امام خمینی(ره) در بیداری مستضعفان و مسلمانان جهان بر هیچ‌كس پوشیده نیست. این تأثیر را باید از بعد مذهبی بسیار كم نظیر به شمار آورد، چون شخصیتی در جهان سراغ نداریم كه تا این اندازه اندیشه‌ها، انقلاب و عملكردش بر عرصه بین‌المللی تأثیر گذاشته باشد.

امام خمینی معنای قدرت را نه تنها در جهان اسلام، بلكه در سراسر دنیا تغییر داد، قدرتی كه قبل از او متكی بر منافع مادی بود، پس از پیروزی انقلاب تبدیل به احترام به عقاید، پرورش افكار و اطلاع‌رسانی شد.

بیداری اسلامی

نگاهی به سرگذشت رهبران انقلاب‌های جهان نشان می‌دهد که هیچ‌یک از آنها به اندازه امام خمینی توان برقراری ارتباط صمیمی و مردمی با طبقات مختلف اجتماعی را نداشتند. امام بیش از هر رهبر دیگری موفق شد، پیام اسلام را به زبان ساده به مسلمانان برساند و این یكی از اسرار بزرگ پیروزی انقلاب اسلامی است.

همچنین ساده زیستی و دوری از تجملات موجب شد تا مردم او را بیش از هرکس دیگری برای رهبری اصلح بدانند. زندگی امام چه در دوران طلبگی و چه در زمان مرجعیت و چه در زمان به دست گرفتن رهبری مردم همراه با ساده زیستی بود و تمام هم و غم ایشان نجات امت اسلامی از گمراهی و عقب‌ماندگی مادی و معنوی بود، همانطور که این دغدغه خاطر وی در قبال همه ملت‌ها بود. ارسال پیام به گورباچوف و پاپ بیانگر این دغدغه بود که از راه هدایت و سعادت ابدی به سمت سعادت دنیا منحرف شده بودند.

امام خمینی(ره) را باید تنها اندیشمندی دانست طی چند قرن گذشته، هم به نظریه‌پردازی انقلاب پرداخت و هم خود آن را به اجرا گذاشت و در تاریخ کمتر می‌بینیم رهبرانی که هم بنویسند چرا باید انقلاب کرد و هم به میدان آیند و انقلابی که از آن سخن گفته‌اند را خلق کنند. به همین دلیل باید گفت ارتباط علم و عمل، از دلایل موفقیت امام در برپایی انقلاب اسلامی بود.

یكی از مهمترین تأثیرات امام خمینی و انقلاب اسلامی بهره‌گیری از دین در جهت ایجاد تحول مطلوب اجتماعی بود،‌ ایشان با تکیه بر دین مفهوم قدرت را تغییر دادند تا مسلمانان دریابند، قدرت واقعی همان قدرت الهی است و به کمک چنین قدرتی می‌توان به حقوق خویش دست یافت.

نمونه‌هایی از تأثیرات انقلاب اسلامی

 آگاهی سیاسی: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تشکل‌های مردمی متعددی به طور خودجوش شكل گرفت و ارتباط این تشكل‌ها با دیگر نقاط جهان برقرار شد كه البته خشم بسیاری از محافل غربی از جمله آمریكا را برانگیخت، مردم ایران بدون توجه به این واکنش‌ها، صدور بیداری اسلامی را ادامه دادند تا به برکت الگوی ارائه شده از سوی انقلاب اسلامی زمینه حضور سیاسی و اجتماعی مردم دیگر كشورها در این دو عرصه فراهم شود.

حجاب اسلامی: تصویری که انقلاب اسلامی از زن ارائه کرد، دو تأثیر مهم برجای گذاشته است. اول آنكه زن مسلمان، موجودی خانه‌نشین و منفعل نیست. برخلاف تصور غرب که تصور می‌کردند، زن ایرانی فعالیت اجتماعی نداشته و تنها به خانه‌داری مشغول است. دوم اینكه نگرش‌ به زنان مسلمان تغییر کرد.

 وحدت دین و دولت: درحال حاضر جریان‌های اسلامگرا در میان مهمترین گروه‌های سیاسی جهان قرار دارند و بر این باورند، دین و سیاست با یكدیگر ارتباط داشته و تفكیك ناپذیرند. این باور متأثر از انقلاب اسلامی و نظریه جهانگرایی آن یعنی تلفیق دین و سیاست است.

ادامه مــطلب
+ نوشته شـــده در یکشنبه 4 اسفند 1392ساعــت08:23 ق.ظ تــوسط عظیم جان آبادی | نظرات ()
طبقه بندی: نقش مردم در پیروزی انقلاب اسلامی ایران،
توجه به سیاستهای کلی نظام،راهی برای پیشرفت کشور


«امروز نظام اسلامى، جمهورى اسلامى، ملت و جوانان ایران در دنیاى اسلام مثل ستاره مى‌درخشند. به شما نگاه مى‌كنند و از شما الهام مى‌گیرند. مراقب خودتان باشید. وحدت خودتان را حفظ كنید. امید خودتان را به آینده حفظ كنید. مسئولان قدر این ملت را بدانند. دستگاههاى مختلف نظام اسلامى با وحدت و همدلى كارهایى را كه برعهده آنهاست، به‌خوبى انجام دهند و ملت را از كاركرد و تلاش خود خشنود و راضى كنند.»

رهبر

اینها بخشی از بیانات مقام معظم رهبری است که در آن، با اشاره به جایگاه جمهوری اسلامی ایران، مردم و بویژه مسئولان کشور را بر لزوم حفظ وحدت تاکید داده اند. مقام معظم رهبری با اشاره به مسایل داخلی و خارجی کشور، جایگاه فعلی ایران اسلامی را مناسب و رو به جلو ارزیابی می کنند و در عین حال تاکید می کنند که تا نقطه مطلوب فاصله هایی وجود دارد.

سیاست داخلی هر کشوری بخش های مختلفی را شامل می شود که هر کدام در جای خود حائز اهمیت است و در ضمن در کشورهای مختلف، تعیین خط مشی ها برای اداره هر یک از این ابعاد، بر عهده یک افراد یا گروه های مرجع خاصی است.

در کشور ما نیز مقام معظم رهبری در کنار بیانات و رهنمودهایی که در سخنرانی های مختلف خود مطرح می کنند، بطور رسمی تر، در قالب سیاست های کلی بخش های مختلف کشور خط مشی مناسب برای اداره کشور را نشان می دهند.

البته تعیین این خط مشی ها و در نتیجه تهیه سیاست های کلی هر بخش، در نظام جمهوری اسلامی ایران با مشورت و کار جمعی یک گروه مشورتی به نام مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام می گیرد که به جز اعضای حقوقی آن نظیر روسای سه قوه، از تعدادی عضو حقیقی نیز بهره می گیرد که توسط مقام معظم رهبری منصوب می شوند.

یكی از مهمترین وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام، ارایه مشاوره به مقام معظم رهبری در تعیین سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران است. طبق  اصل 110 قانون اساسی، «تعیین سیاست های كلی نظام جمهوری اسلامی ایران»  پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام، از وظایف رهبری شمرده شده است.

ادامه مــطلب
+ نوشته شـــده در یکشنبه 4 اسفند 1392ساعــت08:22 ق.ظ تــوسط عظیم جان آبادی | نظرات ()
طبقه بندی: نقش مردم در پیروزی انقلاب اسلامی ایران،
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic